poniedziałek, 25 lutego 2013

Pyszna ciabatta bez wyrabiania

Przepis ten jest idealny dla osób zaczynających swoją przygodę z domowym pieczywem, ale i doświadczonym piekarzom na pewno się przyda. Nie wymagane są zaawansowane techniki wyrabiania ciasta i wprawa w pieczeniu. Wystarczy tylko trochę czasu na wyrośnięcie ciasta, gdyż tego nie da się przeskoczyć.
Przepis zaczerpnąłem z bloga Kwestia Smaku. Autorka radzi wykorzystać jako dodatki pomidorki cherry, pokrojone oliwki, gruboziarnistą sól, suszone zioła, sezam, otręby czy płatki owsiane. Mnie najbardziej smakowała ciabatta bez dodatków, ale za to moczona w oleju rzepakowym tłoczonym na zimno z wędzoną solą Maldon. Moje Kochanie wolała tę z pomidorkami, masłem i goudą.

Składniki: 

  • 400 g mąki pszennej chlebowej
  • 300 ml wody
  • 1 łyżeczka soli 
  • 1 łyżeczka cukru
  • 20 g świeżych drożdży lub 1,5 łyżeczki suszonych
Mąkę przesiać do miski, dodać sól i cukier oraz drożdże. Wymieszać wszystko energicznie drewnianą łyżką przez pół minuty do połączenia. Nie trzeba dłużej mieszać i to jest największy plus przepisu. Ciasto powinno być gęste i mocno klejące. Miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godziny.
Ja po godzinie schowałem do lodówki i wyjąłem na drugi dzień rano półtorej godziny przed śniadaniem. Po godzinie uformowałem dwie ciabatty i ułożyłem na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce z piekarnika. Można kłaść bezpośrednio na blachę wysmarowaną oliwą lub olejem. Ciasto odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia. Nie przejmujcie się, że mało podrosło, wyrośnie bardziej w piekarniku. Piekarnik nagrzewamy do 240°C i utrzymujemy taką temperaturę przez 20 minut przed włożeniem pieczywa, aby go dobrze wygrzać. Ciabatty posmarować olejem, wcisnąć pomidorki lub inne dodatki i wstawić na 20 minut do gorącego piernika na środkową półkę.
Smacznego!

8 komentarzy:

  1. super pomysł, wygląda świetnie a jak bez wyrabiania to już w ogóle rewelacja:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie trzeba wyrabiać i to jest największa zaleta dla początkujących.

      Usuń
  2. ta z pomidorkami pięknie wygląda :)Pozdrawiam, Edyta

    OdpowiedzUsuń
  3. Przyznam, że nie wiem jak smakuje olej rzepakowy tłoczony na zimno... rafinowany znam doskonale, ale ten jest bez smaku i zapachu ;) Muszę w końcu spróbować tego tłoczonego...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na prawdę warto spróbować. Uważam, że jest smaczniejszy niż przereklamowana oliwa z oliwek i o wiele tańszy. Dobra oliwa jest bardzo droga, a te tańsze to jakieś nieporozumienie.

      Usuń